MOŻE WYDAJE CI SIĘ, ŻE ZWARIOWAŁAM
Wiadomo, że kochamy te nasze szkraby ponad życie. Wiadomo, że wybaczamy im wiele, ale mówienie, że wychowywanie dzieci jest łatwe…? Szczególnie wtedy, gdy po raz pięćdziesiąty powtarzasz: „Załóż buty” lub gdy dzieci cały dzień kłócą się tak, że ogóle nie wiadomo o co chodzi…?
JEST TYLKO KILKA KROKÓW DO ZROZUMIENIA TWOJEGO DZIECKA
Tak, to naprawdę takie proste. Tylko kilka kroków.
Być może obawiasz się, że każdy z tych kroków to ogromna ilość informacji i umiejętności do przyswojenia, ale nie; to prosta wiedza, którą łatwo opanujesz, tym bardziej, że każdy z tych kroków przyniesie Ci ogromną satysfakcję wynikającą z Twoich sukcesów wychowawczych. Życie z każdym krokiem stanie się łatwiejsze, a relacje okażą się coraz cieplejsze.
1. JAK DZIAŁA MÓZG
Prosty schemat działania mózgu pod wpływem stresu przedstawiałam wiele razy. Stworzył go dr Daniel Siegel. Model możesz obejrzeć TU . Zacznij oglądać film po pierwszych kilku minutach. Natomiast TU znajdziesz film dr SIEGEL’A, autora tego podejścia, z wyjaśnieniem, jak to wszystko łączy się z poczuciem przynależności (po angielsku).
Chcę podkreślić, że dzieci zachowują się źle, gdy czują się źle, podobnie jak my, dorośli. Gdy jesteśmy głodni, smutni, zmęczeni lub zestresowani, nasz mózg nie działa najlepiej, a właściwie stawia na stare dobre metody, które zapewnią mu przetrwanie, czyli walkę lub ucieczkę. Racjonalna część się wyłącza. Jeśli wtedy spróbujesz racjonalnie wytłumaczyć coś swojemu dziecku, to tak, jakbyś próbowała wysłać e-mail, mając wyłączony komputer. Nie oczekujesz, że komputer zadziała, prawda? Gdzie wtedy jest Twoja skuteczność? Nigdzie. A jak się ma Twoja frustracja? Wspaniale!
Jeśli chcesz być dobrą i skuteczną mamą, najpierw musisz „włączyć” dziecku mózg (a często również sobie). I w tym pomaga nam poczucie przynależności.
2. CZYM JEST POCZUCIE PRZYNALEŻNOŚCI?
To poczucie, że jest się ważną częścią grupy, że jest się potrzebnym.
Poczucie przynależności pomaga zmniejszyć stres, mający inne źródła – na przykład głód czy chorobę.
Dlaczego tak się dzieje? Dzieci i ich istnienie zależą od dorosłych. Pomyśl o środowisku, w którym ewoluował człowiek. Przez tysiące lat były to dzikie przestrzenie pełne zagrożeń. Dzieci nie mogły przecież z głodu odłazić się od swojego stada i wyruszyć w samotną podróż w poszukiwaniu jedzenia. Nie przetrwałyby. Dlatego ewolucja „wymyśliła”, że trzeba dzieci „przykleić” do stada, aby przetrwały. Tym klejem jest potrzeba przynależności, która działa również w odwrotnym kierunku: jeśli dziecko doświadcza z naszej strony braku akceptacji, jego poczucie przynależności spada. Próbując je odzyskać, dziecko kieruje się błędnymi założeniami dotyczącymi tego, co "naprawi" jego poczucie przynależności.
3. JAKI JEST KLUCZ DO TWOJEGO DZIECKA, GDY ŹLE SIĘ ZACHOWUJE?
Istnieją tylko cztery błędne przekonania, którymi może kierować się dziecko. To klucz do zrozumienia jego zachowania.
Nie jest to nieograniczona liczba potrzeb, których nie rozumiecie ani Ty, ani Twoje dziecko. Tylko cztery sposoby zachowania, których celem jest odzyskanie równowagi na poziomie psychicznym lub fizjologicznym. Należą one do czterech kategorii: UWAGA, WŁADZA, ZEMSTA lub BRAK WIARY. Każda z nich służy odzyskiwaniu przynależności w grupie. Jak działają? Jak je rozpoznać? Co zrobić, gdy wydaje Ci się, że Twoje dziecko wpada w któreś z nich?
To wszystko znajdziesz w jednostronicowym materiale, który możesz pobrać za 4,90 zł. Oczywiście tabelę znajdziesz też w książce „POZYTYWNA DYSCYPLINA” na stronie 110.
4. POZNAJ SCHEMATY KONSTRUKTYWNYCH ZACHOWAŃ
Zwykle posługujemy się pewnymi nawykami niekonstruktywnego reagowania w sytuacjach stresujących; nasi rodzice też przecież nie mieli wiedzy i umiejętności, dlatego bardzo trudno jest nam zmienić zachowanie, jeśli nie wiemy, co dokładnie możemy zrobić inaczej.
W Pozytywnej Dyscyplinie znajdziesz dziesiątki (jeśli nie ponad 100) takich przykładów konstruktywnych zachowań. Schematy konstruktywnych zachowań to podpowiedzi na temat tego, co konkretnie możesz zrobić w relacji z dzieckiem. Dobór metody do sytuacji zostawiam Tobie, bo to Ty jesteś ekspertem od swojego dziecka.
Te schematy podpowiadają jak powinno wyglądać modelowe zachowanie w sytuacji konfliktu, złości lub kłótni między dziećmi. Potrzebujemy nowych, łatwych schematów zachowania, które byłyby konkretnie opisane i do natychmiastowego wdrożenia.
Te schematy nazywamy technikami Pozytywnej Dyscypliny. Należą do nich m.in. przytulanie, kontrolowanie swojego zachowania i naturalne konsekwencje. Znajdziesz je w książce, na kartach, które uwielbiam, na kanale You Tube, na naszej stronie oraz podczas szkoleń.
5. WDRAŻAJ JE KROK PO KROKU
To jest chyba najlepsze w Pozytywnej Dyscyplinie.
Wystarczy, że zapoznasz się z jedną koncepcją, aby odczuć zmianę. Wystarczy, że w świadomy sposób wypróbujesz jedną technikę, a zaobserwujesz zmianę. Oczywiście najlepiej jest wykorzystywać pełen zestaw, ale to wprost niesamowite i niezwykle zachęcające, że zmiana w Twoim podejściu natychmiast zmienia relacje w Twoim domu.
NA ZAKOŃCZENIE
Od czego zacząć? Jakie techniki wdrożyć najpierw? Na czym się skupić?
Możesz kupić książkę POZYTYWNA DYSCYPLINA, przeczytać ją i wdrażać, możesz obejrzeć webinary. Możesz działaś intuicyjnie. A możesz też pozwolić się poprowadzić krok po kroku podczas kursu „NARZĘDZIOWNIK RODZICA”.
POZWÓL, ŻE OPOWIEM CI KILKA SŁÓW NA TEMAT NARZĘDZIOWNIKA
NARZĘDZIOWNIK RODZICA, to kurs on-line, który krok po kroku pomoże Ci wprowadzić Pozytywną Dyscyplinę w życie Twojej rodziny.
Znajdziesz w nim pięć lekcji*, na pięć kolejnych tematów, wykłady video z ćwiczeniami, przykłady zastosowania kolejnych metod wychowawczych, zadania domowe i wiele więcej.
Siłą tego kursu jest to, że dostaniesz uporządkowaną treść, która lekcja po lekcji przeprowadzi cię przez zmianę Twojego myślenia i działania.
Do każdej lekcji wybrałam dla Ciebie jedynie cztery techniki wychowawcze, abyś mogła bardzo świadomie je wprowadzić.
Co jeszcze ważniejsze, w całym procesie będę Cię wspierała nie tylko ja, ale też cała grupa, z którą będziesz przechodziła ten kurs.
Kiedy zaczynamy? START KURSU JUŻ 27 MARCA 2017
Jeśli chcesz dostać wiadomość na jego temat, koniecznie upewnij się, że otrzymujesz ode mnie maile Poczty Frajdy.
TEMATY NARZĘDZIOWNIKA:
1. POZYTYWNE PODEJŚCIE W WYCHOWANIU
TEORIA: Dlaczego pozytywne podejście ma sens? Czego chcesz w wychowaniu dziecka?
ĆWICZENIE: Czego chcesz w wychowaniu dziecka?
PRAKTYKA (czyli gotowe do wdrożenia techniki wychowawcze): Specjalny czas, Pozytywna przerwa, Przytulenie, Wspólna Frajda 🙂
2. O CO CHODZI NA ETAPIE 2-6 LAT
TEORIA: Co potrafi mózg dziecka? Czy dziecko wymusza? Jak planują dzieci?
ĆWICZENIE: Poznaj swoje dziecko
PRAKTYKA: Mów co robisz, rób to co mówisz, Nazywanie emocji, Pozytywny język, Modelowanie
3. GRANICE I ZASADY
TEORIA: Granice jako ludzie. Granice jako uwarunkowania. Rodzic jako lider.
ĆWICZENIE: Jakiej rodziny pragniesz?
PRAKTYKA: Plan, Spotkanie rodzinne, Ograniczony wybór, Decyduj co zrobisz
4. WSPIERANIE POTENCJAŁU DZIECKA I POZYTYWNE EGZEKWOWANIE
TEORIA: Jak wspierać motywację wewnętrzną i zdrowe poczucie własnej wartości
ĆWICZENIE: Wspieraj siebie i innych
PRAKTYKA: tabela Wspieranie vs chwalenie, tabelka Zachęcanie vs zniechęcanie
5. WYBACZANIE, ODPUSZCZANIE, PRZEPRASZANIE I UCZENIE SIĘ NA BŁĘDACH
TEORIA: Autorytet i konsekwencja – mity vs. twoje potrzeby
ĆWICZENIE: Bądź dla siebie wyrozumiała/y, Błędy są cudowną okazją do nauki
PRAKTYKA: Przepraszanie, Cztery kroki do współpracy
a w tej edycji dostaniesz dwa moduły bonusowe:
BONUS 1 – CZTERY SPOSOBY ZACHOWYWANIA SIĘ DZIECI I JAK SOBIE Z NIMI RADZIĆ
BONUS 2 – POZNAJ SIEBIE, ZROZUM SWOJE PRIORYTETY ŻYCIOWE I PRZESTAŃ TWORZYĆ TRUDNE SYTUACJE WYCHOWAWCZE
zapisz się na listę osób oczekujących 🙂
Koło złości będzie tematem przewodnim dzisiejszego nagrania.
Emocje to spory temat, ale dlaczego nie mielibyśmy go oswajać po małym kawałeczku. Wiesz już, że DZIECI ZACHOWUJĄ SIĘ ŹLE, GDY JUŻ CZUJĄ SIĘ ŹLE (patrz webinar 1). Nie oznacza to, że mamy w złości obrażać innych, krzyczeć lub zachowywać się w inny destrukcyjny sposób. I tego samego możemy oczekiwać od dzieci. (więcej…)
Karty Technik PD -Karta 4- Kieszonkowe.
Witaj w kolejny wtorek. Dzisiaj na "tapetę" bierzemy KIESZONKOWE. (więcej…)
Już jest, kolejny film z serii TECHNIKA NA WTOREK, jak widzicie pracujemy nad coraz lepszą jakością 🙂 (więcej…)
Dobre pytanie, prawda?
My, rodzice, zwykle wiemy, że mamy kochać nasze dzieci, odnosić się do nich z szacunkiem, tłumaczyć im świat.... i to wszystko wydaje się bardzo proste... W TEORII.
A W PRAKTYCE?
No praktyka, jest taka, jaka jest. Dziecko jęczy, nie chce zrobić tego o co je prosimy, marudzi, my się denerwujemy i nie dość że wściekamy się na dziecko, że takie jest , to jeszcze na koniec jesteśmy źli na siebie że wybuchliśmy i sfrustrowani, NIESKUTECZNOŚCIĄ!!!
Napisz mi proszę jeśli się mylę...
WIEDZA KTÓRĄ DAJEMY W POZYTYWNEJ DYSCYPLINIE POMAGA
Mam na to setki dowodów, że wystarczy łyżeczka wiedzy o tym jak działa mózg dziecka, i już nasza cierpliwość rośnie. Na początek wystarczy bardzo niewiele:
Gosia Smak napisała nam na FB tak: "Dziewczyny obejrzałam 3 webinary i wkręciłam się kompletnie! ... Od dwóch dni staram się stosować zasady PD i mój syn (lat 3) zaskakuje mnie swoimi reakcjami bardzo pozytywnie! I wiem, że to nie on się zmienił, tylko ja zaczynam zmieniać moje zachowanie..." (8 września 2016 r.)
ALE CZASEM WIEDZA TO ZA MAŁO
Mamy nawyki, które kształtowały się w nas latami, i czasem sama wiedza nie wystarczy, żeby je zmienić. Tu potrzebne są konkretne doświadczenia. Poczucie się "jak dziecko może się czuć" w tych sytuacjach, gdy zachowujemy się konstruktywnie, i nie. Wypowiedzenie i usłyszenie nowych sformułowań. Poczucie tej zmiany w sobie. Stosowanie wiedzy na konkretnych przykładach z życia. Wdrażanie jej w rodzinie i znowu wracanie do warsztatowej grupy, wsparcie uczestników...
TAKIE DOŚWIADCZENIA ZNAJDZIESZ PODCZAS WARSZTATÓW POZYTYWNEJ DYSCYPLINY
Niezależnie, czy wybierzesz pełen cykl (7, czy 8 spotkaniowy) czy krótki trzygodzinny warsztat, dostaniesz te doświadczenia. Warsztaty POZYTYWNEJ DYSCYPLINY są wypełnione po brzegi ćwiczeniami, które poruszają do głębi. Zmieniają nie tylko Twoje podejście do dzieci, na takie jakiego pragniesz, ale także nauczą Cię lepiej zarządzać swoimi emocjami, sobą. Staniesz się nie tylko bardziej świadomym i skutecznym rodzicem. Ta wiedza pomoże Ci w każdej relacji. Osobistej i zawodowej.
KIEDY PRZYJŚĆ NA CYKL?
Często rodzice się mnie pytają, kiedy najlepiej przejść kurs? Kurs pomoże Ci szczególnie gdy Twoje dziecko ma dwa lub więcej lat. Dla rodziców nastolatków też jest świetny 🙂
Jednak, jeśli jesteś po prostu ciekawym rodzicem, który chce się rozwijać, to przyjdź, nawet jeśli Twoje dziecko skończyło dopiero roczek. Będziesz przygotowany/a na wszystko co zacznie się dziać później.
PRZYJŚĆ NA WARSZTAT SAMEMU CZY Z MĘŻEM/ŻONĄ?
Często mówi się, że rodzice muszą mieć wspólny front wobec dziecka. Trochę się z tym zgadzam, ale nie do końca. W życiu spotykamy się z różnymi ludźmi i szybko uczymy się, że należy do nich podchodzić na rożne sposoby, by być skutecznym. Widzę też wielką korzyść z tego, że dziecko widzi nas, jak ze sobą rozmawiamy, jeśli mamy różne opinie na jakiś temat. Pod warunkiem, że są to kulturalne rozmowy.
Nawet jeśli miałabyś/miałbyś przyjść sam, czy sama na warsztat, to i tak cała Twoja rodzina na tym skorzysta.
Jednak bycie razem na warsztacie jest bardzo dobrym doświadczeniem, które nie tylko pomaga Wam być lepszymi rodzicami, ale też wspaniale wpłynie na Wasz związek. To jest Wasz czas bez dzieci, w którym możecie zobaczyć się z nowej perspektywy.
CZY INWESTYCJA W RODZINĘ, W WARSZTATY SIĘ ZWRÓCI?
Ludzie deklarują, że rodzina jest dla nich najwyższym dobrem, pewnie dla Ciebie też. Jednocześnie codziennie wydajesz pieniądze. Kupujemy mnóstwo bardziej i mniej potrzebnych przedmiotów. Ja ze swojej strony GWARANTUJĘ Ci, że udział w naszych warsztatach będzie procentował do końca Twojego życia.
Ile jest warta dobra więź w Twojej rodzinie?
Jeśli płatność całościowa to dla Ciebie za dużo, jesteśmy otwarci na płatność w ratach.
SPRAWDŹ TERMINY NAJBLIŻSZYCH WARSZTATÓW TUTAJ i zainwestuj w swoją rodzinę
Do zobaczenia Joasia Baranowska
Działaj bez słów! Już jest, kolejny film z serii TECHNIKA NA WTOREK, jak widzicie pracujemy nad coraz lepszą jakością :).
Jak jest lepiej?
Jak zwykle dowiecie się:
Jak zwykle czekam na komentarze, pytania i wszelkie spostrzeżenia 🙂
Dobrej zabawy w oglądaniu filmiku 🙂
Jeśli trafiłaś / eś na stronę Pozytywnej Dyscypliny niedawno, być może starasz się zorientować od czego zacząć naukę tej metody, jej rozumienie i wprowadzenie w życie. W takim razie ten pomocnik jest stworzony dla Ciebie.
OD CZEGO ZACZĄĆ?
Z mojego doświadczenia najlepiej zacząć od webinarów, które pomogą Ci zrozumieć podstawy:
Gdy to zrozumiesz, stosowanie technik będzie dla Ciebie o wiele łatwiejsze i intuicyjne. Po prostu będziesz wiedzieć, co i kiedy robić, i dlaczego jedne metody działają a inne nie. Webinary trwają po około 60 minut. Pierwsze 10 minut to zwykle wprowadzenie do tematu, a ostatnie 10 pytania i odpowiedzi:
WEBINAR 1. Dlaczego dzieci nie słuchają i co możesz z tym zrobić?
WEBINAR 2. Nie tylko uwaga, czyli jakie są 4 powody złego zachowania u dzieci
WEBINAR 3. Skuteczna komunikacja, czyli konkretnie jaka
Po obejrzeniu tych webinarów, na pewno wiesz już czy ta metoda przemawia do Ciebie i chcesz więcej czy nie. Jeśli chcesz więcej, to dobry moment, żeby kupić książkę, która jest kompendium wiedzy.
O CZYM JEST KSIĄŻKA POZYTYWNA DYSCYPLINA?
Książka jest podręcznikiem tej metody i podstawą wszystkich naszych szkoleń. Zawiera przykłady technik i sytuacji i daje Ci szerokie zrozumienie zachowania dzieci, oraz Twojego. Czytanie tej książki to przygoda sama w sobie.
(Nie wiem, czy to dobrze o mnie świadczy, ale odkąd spotkałam się z PD nie mam już potrzeby czytania innych pozycji, bo ta metoda po prostu działa. Jest logiczna i racjonalna i pomaga mi być dobrym i skutecznym rodzicem w zgodzie ze sobą).
CZYM SĄ KARTY TECHNIK POZYTYWNEJ DYSCYPLINY
Ja ze swojej strony polecam bardzo 52 karty technik pozytywnej dyscypliny. Kilka punktów i rysunek, to jest właśnie to, co pozwala mi wdrażać tę metodę w codziennym życiu. Nie mam wymówek, że brak czasu, nie wiadomo co robić. Minutka zawsze się znajdzie, a karty dają właśnie tę konkretną odpowiedź: „co jeszcze mogę zrobić w relacji z moim dzieckiem”.
Szybkie rzucenie okiem na opis i szybkie przejście do działania, które zwykle jest skuteczniejsze, niż moje nawykowe zachowanie.
Karty omawiam też na kanale Pozytywnej Dyscyplinie na You Tube, zapraszam do oglądania TUTAJ
CO DALEJ?
Jeśli jesteś już wciągnięta/y na dobre, to zapraszam Cię na jedno z naszych szkoleń. Szkolenia POZYTYWNEJ DYSCYPLINY prowadzą certyfikowani edukatorzy tej metody, edukatorem może zostać każdy pasjonat wychowywania dzieci, a niedługo na naszej stronie powstanie baza certyfikowanych edukatorów, wraz z danymi kontaktowymi.
Jeśli akurat nie prowadzimy szkoleń w Twojej okolicy, możesz zawsze do nas napisać z prośbą o organizację warsztatu, albo wziąć udział w naszych programach on-line. W tym momencie mamy świetny program dla rodziców dzieci 2-6 lat: NARZĘDZIOWNIK RODZICA – pierwsza pomoc dla rodziców dzieci 2-6 lat, program ten ruszy już w październiku razem z zamkniętą grupą wsparcia. Na początku października, będą też na pewno promocje, więc dołącz do newslettera, żeby dostać wiadomość jako pierwszy/a.
(ZAPISZ SIĘ JEŚLI MYŚLISZ, ŻE TO MÓGŁBY BYĆ DOBRY POMYSŁ DLA CIEBIE)
Wracając do warsztatów stacjonarnych. Możesz skorzystać z krótkich warsztatów 2-3 godzinnych, lub z pełnego cyklu Pozytywnej Dyscypliny.
A CO PO KURSIE?
W listopadzie ruszy grupa MASTERMINDOWA prowadzona przeze mnie (Joannę Baranowską) on-line. Będzie obejmowała jedno spotkanie miesięcznie on-line, w grupie ok 6-ciu zaangażowanych rodziców. Planuję grupę zaawansowaną i początkującą.
A CO JEŚLI ŻADEN Z TYCH SPOSOBÓW PRACY CI NIE ODPOWIADA, ALBO CZUJESZ ŻE POTRZEBUJESZ ZACZĄĆ JUŻ DZIŚ, ABY MIEĆ NATYCHMIASTOWE REZULTATY?
W takim wypadku świetnie działa praca indywidualna przez telefon lub skype’a. Mam duże doświadczenie i moi klienci są zachwyceni. Najlepiej umówmy się na krótką konsultację, a wtedy z przyjemnością opowiem Ci jak to działa. Po prostu napisz do mnie maila na [email protected] (lub jeśli wolisz to do Ani: [email protected], lub Sylwii: [email protected])
A tak napisała klientka po trzech sesjach indywidualnych (w których uczestniczyła razem z mężem)
"Witaj Asiu, Jednak chcielibyśmy zrezygnować z kolejnej, czwartej sesji (z POZYTYWNA DYSCYPLINA)
Powód jest taki, że po prostu jej nie potrzebujemy. Od czasu zastosowania Pozytywnej Dyscypliny w naszym domu wiele się zmieniło. Organizujemy co tydzień regularne spotkania rodzinne. Lista komplementów na początku spotkań stała się naturalna i niewymuszona, a jest na niej coraz więcej komplementów. Problemów jest coraz mniej. Dzieci bez oporu wykonują obowiązki, które sami przecież między sobą ustalili. Bałagan prawie nie występuje, pudełko na znalezione rzeczy umieszczone w garażu staje się coraz bardziej puste. Ostatnio pojawiły się tam tylko jedne skarpetki i w dodatku mojego męża. 😉 Dzieci stały się bardziej odpowiedzialne. Ostatnio nasz starszy syn (14 lat) sam podjął decyzję o poprawieniu oceny z muzyki poprzez przygotowanie prezentacji na temat muzyki XX wieku, aby wyciągnąć stopień" do góry. Pomimo, że w perspektywie nie było żadnej za to nagrody, ani nawet świadectwa z paskiem. Zrobił to dla siebie. Dzieci ostatnio jako komplement pod adresem mojego męża, podały zachowanie taty. Że tata jest bardziej spokojny, nie krzyczy, nie kadzi i nie wymusza. Tomek się mocno zmienił na plus i przez to sam stał się spokojniejszy.
Jesteśmy w trakcie czytania książki, ja czytam teraz VIII rozdział."
TO JAK? OD CZEGO DZISIAJ ZACZNIESZ?
3P Porażek to pierwsza z Kart Technik Pozytywnej Dyscypliny.
Rozpoczynamy cykl nagrań! (więcej…)