Rozpoczęcie przygody z przedszkolem, to jedna z ważnych zmian, jakie zachodzą w życiu dziecka i całej rodziny. Należy ono do kanonu tych zdarzeń, które mogą zachwiać w dzieciach poczucie ważności i znaczenia potocznie rozumianego jako poczucie więzi. Jak wspierać dzieci w tym ważnym momencie ich życia?Co robić, by proces adaptacji przebiegał jak najłagodniej?
Pozytywna dyscyplina uczy nas, że podstawą rozwoju społecznego i emocjonalnego jest poczucie ważności i znaczenia Wzbudza przekonanie, że jest się ważną częścią społeczności, w której się funkcjonuje. Idąc dalej tym sprawdzonym tokiem myślenia - aby proces adaptacyjny przebiegał łagodnie, potrzebne jest przekonanie dziecka do tego, że jest ważną i znaczącą częścią rodziny oraz że jest ważną i znaczącą częścią grupy przedszkolnej.
Pracuj zatem nad tym, by Twoje dziecko było przekonane, że rozstanie z Tobą i zostanie w przedszkolu nie ma absolutnie żadnego wpływu na Twoją miłość do niego. Pokazuj, że jest dla Ciebie tak samo ważne jak wtedy, gdy było z Tobą w domu. Doskonale sprawdzą się tu techniki Pozytywnej Dyscypliny:
Dużo więcej na temat budowania i wzmacniania w dziecku poczucia ważności i znaczenia przeczytasz w książce „Pozytywna dyscyplina dla przedszkolaków”, którą możesz zamówić tu: (KLIKNIJ)
Dla początkującego przedszkolaka równie ważne jest budowanie więzi w grupie przedszkolnej. Choć wydawałoby się, że my jako rodzice, niewiele możemy w tej kwestii zrobić, jest kilka sposobów na to, by dziecku pomóc zbudować dobre relacje z panią i rówieśnikami:
W potocznym rozumieniu adaptacja jest procesem dostosowywania się jednostki do nowych warunków funkcjonowania. Nie inaczej jest w przypadku adaptacji do przedszkola. Pamiętaj, że dziecko potrzebuje czasu i wsparcia, by nauczyć się nowych zasad. Mogą się zdarzyć trudne sytuacje, sygnalizowane buntem i płaczem. Reaguj na nie, akceptuj i obserwuj. Jeżeli coś Cię zaniepokoi - poszukaj pomocy. Od lat zajmuję się zawodowo wspieraniem rodziców w procesie adaptacji ich dzieci do przedszkola. Gdybyś potrzebowała indywidualnej analizy sytuacji Twojego dziecka, zapraszam do kontaktu.
*jeśli potrzebujesz indywidualnego wsparcia w przejściu przez proces adaptacji zapraszam Cię do kursu: ADAPTACJA DO PRZEDSZKOLA lub indywidualnej konsultacji: adaptacja do przedszkola.
Katarzyna Malinowska - pedagog, socjoterapeuta, mediator rodzinny, certyfikowany edukator Pozytywnej Dyscypliny dla rodziców. Prowadzi warsztaty, szkolenia i indywidualne konsultacje (również zdalnie) dla rodziców. Specjalizuje się w pracy z rodzicami dzieci do 6 roku życia. Od lat prowadzi na Facebooku grupy wsparcia dla rodziców dzieci przygotowujących się do przedszkola, przeprowadza je przez proces adaptacji. Prywatnie mama trójki dzieci w wieku 5, 7 i 8 lat. Doświadczyła trudnej adaptacji najstarszej córki do przedszkola, to stało się impulsem do tego, by wspierać rodziców w tym zakresie. Właścicielka Pracowni Szkoleniowej „Rodzina na warsztat” (www.rodzinanawarsztat.pl https://www.facebook.com/RodzinaNaWarsztat/)
Jak wspierać dziecko, jeśli boryka się z trudnościami?
Jak pomagać radzić sobie z porażkami?
Jak pokazać, że wierzysz w dziecko?
Jak motywować do nauki?
Tego wszystkiego dowiesz się w tym artykule, więc przeczytaj, nawet jeśli nie jesteś rodzicem dziecka z dysleksją 🙂
Jeżeli Twoje dziecko lub uczeń ma zdiagnozowaną dysleksję, lub funkcjonuje jak dziecko dyslektyczne, przeczytaj, w jaki sposób niektóre rozwiązania Pozytywnej Dyscypliny mogą Wam pomóc.
Dzieci ze specyficznymi trudnościami w nauce, potrzebują wsparcia na dwóch polach.
Pierwsze to trudności wynikające wprost z ich zaburzenia. W tym przypadku wskazówek, jak pracować z takim uczniem lub jak je wesprzeć w domu, należy szukać w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, u psychologa i pedagoga w szkole, lub w literaturze.
Dziś chciałam się podzielić z Wami, jak wspierać drugi obszar, w którym dzieci dyslektyczne mogą mieć trudności.
Czasami poprzez często późną diagnozę i brak odpowiedniego podejścia we wczesnych latach oraz dużą ilość porażek edukacyjnych, dziecko może przejawiać szereg trudności wtórnych, takich jak:
Aby pomóc dziecku na drodze w osiąganiu szkolnych i pozaszkolnych sukcesów przeczytaj, jak na trzy sposoby możesz wzmocnić swoje dziecko lub ucznia.
Częstą trudnością, z jaką mierzą się dyslektycy to przytłaczająca liczba porażek w ciągu swojej edukacji (głośne czytanie na forum klasy, wzywanie do tablicy, porównywanie się z kolegami, którzy szybciej i łatwiej przyswajają materiał, za szybkie tempo pracy).
Bez odpowiedniego wzmacniania, dziecko traci wszelką motywację do nauki i obowiązków. Bombardowane porażkami i komunikatami o swoich błędach może również zachowywać się nieodpowiednio.
Co zatem może pomóc dziecku w uniknięciu lub wyjściu z trudności wtórnych samej dysleksji? Warto wprowadzić do codziennej pracy z dzieckiem komunikaty wzmacniające.
Poniżej znajdują się 3 z nich, które warto wykorzystywać na co dzień.
Pierwszy komunikat polega na mówieniu dziecku wprost, że wierzymy w nie, jednocześnie dając podpowiedź, co ma zrobić.
Dzieci mogą poddawać się już na samym początku pracy, zniechęcone wcześniejszymi porażkami. Potrzebują czasami naszego dopingu.
Ważne, abyśmy również mieli pewność, że nasze dziecko może skorzystać z podpowiedzi, jak ma konkretne zadanie wykonać. Dyslektycy potrzebują powtórzeń i schematów, na których się uczą.
-Wiem, że poradzisz sobie z tym zadaniem, tylko potrzebujesz wzoru do działania, gdzie go zapisałeś?
-Widzę, że jesteś zniechęcony i wiem, że już to wcześniej robiłeś. Od czego zaczynamy wypracowanie?
- To zadanie może przestraszyć, ale dasz radę. Czego potrzebujesz, aby zacząć?
Drugi komunikat to przyłapywanie dziecka na tym, co robi dobrze. Często dzieci słyszą o wiele więcej krytyki i wytykania błędów, niż tego co robią świetnie.
Warto zwracać uwagę na ich dobre zachowanie, nawyki czy działania, aby wiedziały, że one również mają mocne strony i potrafią się dobrze zachowywać.
- Widziałam, że pamiętałaś o zrobieniu zadania, to było sumienne.
- Dużo się angażujesz w Szkolnym Klubie Wolontariusza, to imponujące.
- Wiedziałam, że jak Cię poproszę o wypakowanie zmywarki, to zrobisz to. Twoja pomoc jest dla mnie ważna.
Ostatni komunikat to docenianie konkretnego wysiłku włożonego w pracę, nie tylko rezultatu.
Będzie się zdarzać, że dziecko poświęci czemuś dużo czasu i uwagi, a efekt nie będzie zadowalający.
W szkole warto wprowadzić ocenę dodatkową za wkład pracy, która będzie liczyć się do średniej oceny za jej całość. Nauczyciel często widzi, że 6 zdań napisanych przez dziecko dyslektyczne było okupione bardzo dużym wysiłkiem, o którym należy wspomnieć, by pokazać uczniowi, że jest w stanie go podjąć.
- Pracowałeś nad tym rysunkiem przez godzinę, to wymagało wiele skupienia od Ciebie.
- Widziałam, że byłaś bardzo długo skupiona nad tym zadaniem, to musiało być trudne.
- Było Ci ciężko, ale pracowałeś ponad 20 min. To bardzo długo.
Pamiętaj, że dziecko na podstawie swoich doświadczeń i komunikatów, jakie słyszy na co dzień, buduje obraz własnej osoby i obraz otaczającego je świata. Na podstawie tych obrazów, dokonuje wyborów swojego zachowania. Jak myślisz, czy dziecko dokona słusznego wyboru, słysząc ciągle o swoich błędach i doświadczając porażek, czy raczej skłoni je do tego zachęta i naprowadzanie na rozwiązanie problemu?
Oczywiście, to tylko niewielka część narzędzi, jakie wykorzystuję w pracy z dzieckiem dyslektycznym. Warto jednak zacząć od codziennych komunikatów wzmacniających dziecko, szczególnie takie, które musi się mierzyć z ogromną ilością trudności wynikających z samej dysleksji. Życzę Wam dużo wytrwałości i motywacji do działania.
Zachęcam Cię do lektury książki "Pozytywna Dyscyplina dla dzieci ze specjalnymi potrzebami". Na pewno pomoże Ci ona w rozwijaniu i dostrzeganiu potencjału w swoim dziecku.
Agnieszka Kopaczyńska
Psycholog i Edukatorka Pozytywnej Dyscypliny
Przeczytaj również o tym, jak wspierać swoje dziecko w terapii i pozostać rodzicem?
Wielu rodziców boryka się z koszmarnymi wieczorami lub porankami. Trudno nam zagonić do kąpieli niestrudzone odkrywaniem świata dzieci, potem po kilka razy przypominamy o myciu zębów, a na końcu czeka nas walka o wstawanie z łóżka. Natomiast rano toczymy wojnę o ubieranie się i zjedzenie śniadania, a przed wyjściem z domu biegamy za dzieckiem z kurtką i czapką. Tak, wszyscy to znamy, choć czasem ręce już opadają. Na pomoc rodzicom przychodzi Pozytywna Dyscyplina - metoda wychowawcza, która pomaga uczyć dzieci samodzielności i ważnych umiejętności życiowych oraz społecznych. Jedną z takich umiejętności jest planowanie dnia. Jak nauczyć dziecko planowania? (OBEJRZYJ VIDEO) .
Zapraszam do lektury.
Jak zapewne wiesz, na warsztatach z pozytywnej dyscypliny edukatorki wraz z rodzicami tworzą listę umiejętności życiowych i społecznych. Za każdym razem ta lista wygląda inaczej i zawsze zachęcamy rodziców do samodzielnego przygotowania takiej listy w domu. Każdy z rodziców jest inny i każdy może mieć inną wizję wychowania. Ja dziś zachęcam Was, byście nauczyli Wasze dziecko planowania. Jest to umiejętność, która znacznie ułatwi Wam życie rodzinne, a dodatkowo sprawi, że Wasze dziecko będzie bardziej samodzielne. Czy to nie cudowna wizja?
Najważniejsze w tworzeniu planu dnia jest jego wspólne omówienie i wykonanie. Wybierz tę część dnia, która stanowi dla Ciebie, jako rodzica największe wyzwanie (poranne wstawanie, wieczorne usypianie czy odrabianie lekcji) i zaproponuj dziecku wspólne przygotowanie planu. W zależności od wieku dziecka będzie ono wymagało większej lub mniejszej pomocy ze strony rodzica.
Do stworzenia planu wykorzystajcie naklejki, wycinki z gazet, symbole lub wydrukowane zdjęcia dziecka. Przydadzą się także kartka papieru, kredki, mazaki, długopisy żelowe oraz klej. Użyjcie różnych materiałów plastycznych, które macie w domu i dobrze się bawcie. Jeśli największy problem macie z rutyną wieczorną, to omówcie czynności, które dziecko wykonuje przed pójściem spać (np. zjedzenie kolacji, kąpiel, mycie zębów, przytulanie, czytanie książki, zasypianie). Ułóżcie je w odpowiedniej kolejności i przystąpcie do pracy.
Pamiętaj, to plan dziecka, Ty jesteś tylko asystentem. Powieście plan w widocznym miejscu wybranym przez dziecko. Jeśli masz w domu dziecko w wieku szkolnym, do stworzenia planu możecie wykorzystać kalendarz tygodniowy lub miesięczny. Z czasem Twoje dziecko samo nauczy się planować i pilnować swoich spraw oraz obowiązków.
Kiedy przychodzi wieczór, a Twoje dziecko zaczyna ociągać się i marudzić zapytaj: od czego zaczynamy? Co jest następne na Twojej liście? To pozwoli uniknąć Ci gderania i ciągłego przypominania. Twoje dziecko będzie potrzebowało trochę czasu zanim zacznie samodzielnie korzystać z planu. Zgodnie z metoda Pozytywnej Dyscypliny rodzice powinni pamietać, by poświęcić czas na naukę. Pamiętaj, że plan można po pewnym czasie zaktualizować lub w zależności od potrzeb stworzyć kolejny. Testujcie i sprawdzajcie, czy planowanie to technika odpowiednia dla Was.
Planowanie może być wspaniałą okazją do zabawy i spędzenia z dzieckiem specjalnego czasu, który jak wiesz, jest jedną z technik pozwalającą zaspokoić potrzebę przynależności i znaczenia. Ja stworzyłam z córką plan popołudnia, kiedy rozpoczynała naukę w pierwszej klasie. Doszły nam dodatkowe obowiązki w postaci odrabiania prac domowych, pakowania tornistra oraz plecaka na basen. Plan dnia pozwolił nam na lepsze odnalezienie się w szkolnej rzeczywistości.
Więcej na temat planowania przeczytasz w książce, którą kupisz (TUTAJ) Pomocne będą również karty technik dostępne w sklepie (KLIKNIJ)
Nazywam się Iwona Wojtaszek. Jestem doradcą rodzicielskim i Certyfikowanym Edukatorem Pozytywnej Dyscypliny dla Rodziców i Wczesnego Dzieciństwa. Wspieram i edukuję rodziców oraz nauczycieli w pokonywaniu trudności i problemów wychowawczych prowadząc warsztaty i konsultacje indywidualne (również online). Posiadam wykształcenie pedagogiczne. Prywatnie jestem mamą chcianych i wyczekanych dzieciaków – Małgosi, Janka i Karolinki.
Tel. 607 086 455
mail: [email protected].
Fanpage: https://www.facebook.com/pozytywnadyscyplinakrakow/
Takie pytanie bardzo często dostajemy od Was w mailach. Co znajdziecie w "Pozytywnej Dyscyplinie dla dzieci ze specjalnymi potrzebami" czego nie ma w innych książkach?
Oznacza to, że książka nie dotyczy bezpośrednio żadnej dysfunkcji, zamiast tego dotyka czegoś o wiele ważniejszego. Tego kim jesteśmy w tym świecie, jak wykorzystujemy dany nam potencjał i jakie budujemy relacje.
Dzięki “PD dla dzieci ze specjalnymi potrzebami” możesz spojrzeć na swoją rodzinę i swoje dzieci świeżym okiem.Dodatkowo, jako rodzic dostaniesz gotowe recepty na to, jak budować relacje ze swoim dzieckiem i wspierać go w rozwijaniu swojego potencjału na co dzień.
OBEJRZYJ VIDEO W KTÓRYM REKOMENDUJE KSIĄŻKĘ POZYTYWNA DYSCYPLINA DLA DZIECI ZE SPECJALNYMI POTRZEBAMI
POBIERZ DARMOWY 1-SZY ROZDZIAŁ KSIĄŻKI (POBIERAM)
Pozycja zawiera przykłady z życia rodziców i opiekunów dzieci ze specjalnymi potrzebami i jest obowiązkową lekturą każdego rodzica i opiekuna, który chce spojrzeć szerzej, rozumieć więcej by lepiej wspierać rozwój swojego dziecka.
Co ważne, nie tylko omawia te obszary, daje też obrazowe przykłady i wskazówki jak rodzic może wspierać rozwój dzieci pomagając im codziennie, krok po kroku rozwijać swoje kompetencje życiowe. Wyjaśnia różnice między zachowaniami wynikającymi z zaburzenia, a tymi wynikającymi z 4 błędnych strategii zachowania. Pokazuje, jak stosować narzędzia Pozytywnej Dyscypliny u dzieci z różnymi zaburzeniami, także z problemami w komunikacji - omawia graficzne sposoby. Mówi, jak budować na mocnych stronach i wspierać u dzieci budowanie życiowych kompetencji.
Kiedy już zrozumiesz istotę zaburzeń swojego dziecka, możesz nauczyć się rozróżniać zachowania wynikające ze specyficznych potrzeb od zachowań wynikających z potrzeby przynależności i czterech błędnych celów zachowania. Tymi drugimi zajmuje się Pozytywna Dyscyplina. Nie wszystkie trudne zachowania dziecka wynikają z jego specyfiki. Twoje dziecko jest przede wszystkim dzieckiem, które jak wszyscy ludzie potrzebuje miłości, ważności i przynależności. I dąży do tych celów na różne czasem mniej użyteczne sposoby, które nazywamy potocznie złym zachowaniem.
I tu pojawia się przestrzeń na to, co oferuje Pozytywna Dyscyplina - uprzejme i stanowcze rodzicielstwo. Niezależnie od tego jakie deficyty posiada Twoje dziecko. Możesz dla niego być bardziej rodzicem, który nie tylko dba o proces terapeutyczny, ale także wspiera w rozwoju umiejętności życiowych.
Nie chcemy dawać obietnic bez pokrycia. Przepytałyśmy (rozmawiałyśmy z mamami ) mamy dzieci ze specjalnymi potrzebami, które powiedziały:
Wszyscy rodzice muszą dbać o to, by dzieci wstały, ubrały się pojechał do szkoły zjadły śniadanie. Rodzice dzieci ze specjalnymi potrzebami muszą oprócz tego o wiele więcej.
Jesteśmy niedoskonałymi rodzicami niedoskonałych dzieci i potrzebujemy sposobów na zaczerpnięcie energii.
Książka “Pozytywna Dyscyplina dla dzieci ze specjalnymi potrzebami” podpowiada setki podejść. Są one zebrane w narzędzia Pozytywnej Dyscypliny. Każdy rozdział książki opowiada jakąś historię, od problemu, do rozwiązania. Pokazuje, jak można korzystać z podejścia Pozytywnej Dyscypliny w sytuacji, gdy dziecko ma bardzo wyjątkowe potrzeby.
Jeśli jeszcze jej nie masz, to możesz ją kupić tylko u nas TUTAJ
P.S. W poniedziałek 25 listopada rusza wyzwanie czytamy PD dla dzieci ze specjalnymi potrzebami. Jeśli szukasz wsparcia w swojej rodzicielskiej drodze lub pracy z dziećmi z gwiazdką serdecznie zapraszam Cię do udziału w wyzwaniu.
W każdy poniedziałek, środę i piątek o godz. 12.00 odbędzie się premiera video w którym edukatorki PD będą omawiać poszczególne rozdziały. Zapisz się by być na bieżąco i niczego nie przegapić. (KLIKNIJ I DOŁĄCZ DO WYZWANIA)
Joanna Baranowska - prekursorka Pozytywnej Dyscypliny w Polsce