Wieczorne wojny o spanie i poranne afery o wstawanie
Wielu rodziców boryka się z koszmarnymi wieczorami lub porankami. Trudno nam zagonić do kąpieli niestrudzone odkrywaniem świata dzieci, potem po kilka razy przypominamy o myciu zębów, a na końcu czeka nas walka o wstawanie z łóżka. Natomiast rano toczymy wojnę o ubieranie się i zjedzenie śniadania, a przed wyjściem z domu biegamy za dzieckiem z kurtką i czapką. Tak, wszyscy to znamy, choć czasem ręce już opadają. Na pomoc rodzicom przychodzi Pozytywna Dyscyplina – metoda wychowawcza, która pomaga uczyć dzieci samodzielności i ważnych umiejętności życiowych oraz społecznych. Jedną z takich umiejętności jest planowanie dnia. Jak nauczyć dziecko planowania? (OBEJRZYJ VIDEO) .
Zapraszam do lektury.
Planowanie jako jedna z umiejętności społecznych
Jak zapewne wiesz, na warsztatach z pozytywnej dyscypliny edukatorki wraz z rodzicami tworzą listę umiejętności życiowych i społecznych. Za każdym razem ta lista wygląda inaczej i zawsze zachęcamy rodziców do samodzielnego przygotowania takiej listy w domu. Każdy z rodziców jest inny i każdy może mieć inną wizję wychowania. Ja dziś zachęcam Was, byście nauczyli Wasze dziecko planowania. Jest to umiejętność, która znacznie ułatwi Wam życie rodzinne, a dodatkowo sprawi, że Wasze dziecko będzie bardziej samodzielne. Czy to nie cudowna wizja?
Tworzenie planu dnia
Najważniejsze w tworzeniu planu dnia jest jego wspólne omówienie i wykonanie. Wybierz tę część dnia, która stanowi dla Ciebie, jako rodzica największe wyzwanie (poranne wstawanie, wieczorne usypianie czy odrabianie lekcji) i zaproponuj dziecku wspólne przygotowanie planu. W zależności od wieku dziecka będzie ono wymagało większej lub mniejszej pomocy ze strony rodzica.
Do stworzenia planu wykorzystajcie naklejki, wycinki z gazet, symbole lub wydrukowane zdjęcia dziecka. Przydadzą się także kartka papieru, kredki, mazaki, długopisy żelowe oraz klej. Użyjcie różnych materiałów plastycznych, które macie w domu i dobrze się bawcie. Jeśli największy problem macie z rutyną wieczorną, to omówcie czynności, które dziecko wykonuje przed pójściem spać (np. zjedzenie kolacji, kąpiel, mycie zębów, przytulanie, czytanie książki, zasypianie). Ułóżcie je w odpowiedniej kolejności i przystąpcie do pracy.
Pamiętaj, to plan dziecka, Ty jesteś tylko asystentem. Powieście plan w widocznym miejscu wybranym przez dziecko. Jeśli masz w domu dziecko w wieku szkolnym, do stworzenia planu możecie wykorzystać kalendarz tygodniowy lub miesięczny. Z czasem Twoje dziecko samo nauczy się planować i pilnować swoich spraw oraz obowiązków.
Jak to działa?
Kiedy przychodzi wieczór, a Twoje dziecko zaczyna ociągać się i marudzić zapytaj: od czego zaczynamy? Co jest następne na Twojej liście? To pozwoli uniknąć Ci gderania i ciągłego przypominania. Twoje dziecko będzie potrzebowało trochę czasu zanim zacznie samodzielnie korzystać z planu. Zgodnie z metoda Pozytywnej Dyscypliny rodzice powinni pamietać, by poświęcić czas na naukę. Pamiętaj, że plan można po pewnym czasie zaktualizować lub w zależności od potrzeb stworzyć kolejny. Testujcie i sprawdzajcie, czy planowanie to technika odpowiednia dla Was.
Planowanie może być wspaniałą okazją do zabawy i spędzenia z dzieckiem specjalnego czasu, który jak wiesz, jest jedną z technik pozwalającą zaspokoić potrzebę przynależności i znaczenia. Ja stworzyłam z córką plan popołudnia, kiedy rozpoczynała naukę w pierwszej klasie. Doszły nam dodatkowe obowiązki w postaci odrabiania prac domowych, pakowania tornistra oraz plecaka na basen. Plan dnia pozwolił nam na lepsze odnalezienie się w szkolnej rzeczywistości.
Więcej na temat planowania przeczytasz w książce, którą kupisz (TUTAJ) Pomocne będą również karty technik dostępne w sklepie (KLIKNIJ)
Nazywam się Iwona Wojtaszek. Jestem doradcą rodzicielskim i Certyfikowanym Edukatorem Pozytywnej Dyscypliny dla Rodziców i Wczesnego Dzieciństwa. Wspieram i edukuję rodziców oraz nauczycieli w pokonywaniu trudności i problemów wychowawczych prowadząc warsztaty i konsultacje indywidualne (również online). Posiadam wykształcenie pedagogiczne. Prywatnie jestem mamą chcianych i wyczekanych dzieciaków – Małgosi, Janka i Karolinki.
Tel. 607 086 455
mail: [email protected].
Fanpage: https://www.facebook.com/pozytywnadyscyplinakrakow/
0odpowiedz na "Planowanie: Wieczorne wojny o spanie i poranne afery o wstawanie"