Jak i kiedy warto ODPUSZCZAĆ, czyli modelowanie łaskawości. Czyżby kolejna technika PD?

Kocham Pozytywną Dyscyplinę.  Za uniwersalność,  za liczne techniki, za to, że jest oparta na wiedzy neurobiologicznej. Ale przede wszystkim za to, że u podstaw są tak cenne dla mnie i mojej rodziny wartości jak miłość i wzajemny szacunek.
A jednak ostatnio przy powiększonej rodzinie i  moim zerówkowiczu zaczęło brakować mi sił na odwoływanie się do ustaleń z Narad, zasad spisanych na lodówce. Ciągle to samo… Nie wiem, czy wiecie o czym piszę – też tak miałyście/macie?
Zaczęłam wątpić w PD.
I wtedy trafiłam na pewien artykuł,  który otworzył mi oczy, dał przyzwolenie (nie, że ktoś w PD mi kiedyś zabronił, ale tak wewnętrznie byłam zablokowana) by nie być tak zapamiętale konsekwentną, jak mawiam: do upadłego: uprzejmą, stanowczą i „do upadłego” konsekwentną.
Traktuje to „podejście” jako technikę uzupełniającą PD, absolutnie z PD kompatybilną.
Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać że stoi z PD w sprzeczności, mi uratowało spokój w domu.
Być może i Wam „modelowanie łaskawości” jak autorka artykułu nazywa to „podejście” przypadnie do gustu. Być może pomoże wyjść z zatwardziałej konsekwencji. A być może po lekturze okaże się, że dla Was to żadne odkrycie i w swej intuicyjnej mądrości stosowaliście modelowanie łaskawości nawet o tym nie wiedząc 🙂

Artykuł w procesie tłumaczenia okroiłam zachowując oczywiście myśl przewodnią i ideę – całość w oryginale znajdziecie tu:

https://visiblechild.wordpress.com/2015/09/02/model-graciousness/

Artykuł „Model Graciousness” ze strony visiblechild.wordpress.com
Jest takie jedno pytanie, które pojawia się w głowach rodziców częściej niż jakiekolwiek inne.
Wydajemy się być zorientowani w tym jak z poszanowaniem dla innych ustalać granice,  oferować wybór, zauważać uczucia dzieci. Zdajemy się rozumieć różnice pomiędzy naturalnymi i logicznymi konsekwencjami i nawet pełni łagodności pomagamy naszym dzieciom przejść przez pełne dla nich traum zdarzenia.
Ale kiedy zostajemy przyparci do muru jest jedna rzecz, która nas boryka:

„Co mam zrobić kiedy on po prostu odmawia zrobienia tego, o co go proszę?”

Przeformułuję to pytanie.
Nie zrozumcie mnie źle, dobrze Was słyszę. Pytacie co zrobić, gdy Wasze dziecko odmawia pozbierania zabawek, ubrania się, umycia zębów albo posprzątania bałaganu, które zrobiło (pomimo Waszego odwoływania się do zasad, ustaleń, harmonogramu i stosowania konsekwencji itp (dop. tłumacza)). Wiem. Nadal przeformułuję pytanie. Słyszę słowa, które wypowiadacie, ale gdy przepuszczę je przez filtr w moich uszach pytanie brzmi bardziej tak: „Co mam zrobić gdy nie mam kontroli?”.
Tak, właśnie tak. Kontrola. W mojej opinii wszyscy jesteśmy trochę opętani kontrolą.
To jedna z tych rzeczy w ramach kategorii „powinnam” i „muszę”. To przycisk na magnetofonie w mojej głowie, który uruchamia i odtwarza w nieskończoność taśmę z:
„Jeśli nie zmuszę ich by to zrobili będę popychadłem”
„Ona MUSI to zrobić! Jestem rodzicem i muszę ją zmusić”
„To moje zadanie uczyć ją.  Może być uparta, ale ja ją wychowam”
„Moje życie zamieni się w piekło, jeśli nie będę nalegać by to zrobili. Wejdą mi na głowę.”
„Nie zamierzam mieć jednego z tych rozpieszczonych dzieci, które oczekują, że rodzice zrobią wszystko za nie!”
„Muszą nauczyć się odpowiedzialności i że każde działanie ma swoje konsekwencje!”

Brzmi znajomo?

Co czujesz i myślisz, gdy czytasz te zdania?
Myślę, że niektórzy myślą „Właśnie Tak!”.
I może znajdziecie sporo osób popierających takie myślenie nawet wśród „łagodnych” i „pełnych szacunku”  rodziców i blogerów. O ironio, znalazłam więcej konsekwentnych sztywniaków wśród tych społeczności niż oczekiwałam. Jak dla mnie to reakcja na bycie postrzeganym jako „przyzwalający na wszystko”.
Chcemy zapewnić innych, że mimo iż jesteśmy uprzejmi i pełni szacunku to nie pozwalamy wejść sobie na głowę, dlatego dużo mówimy o tym jak nakłonić dzieci do robienia rzeczy. Jeśli jesteśmy konsekwentni (ale ciągle uprzejmi) to nie jesteśmy popychadłami, za których ludzie mogą nas uważać.

Nie kupuję tego.

Raz jeszcze okazało się,  że widzę rzeczy inaczej niż wszyscy (tia, to moje przeznaczenie).
Chcecie wiedzieć co ja czuję i myślę gdy czytam te przykłady?
Myślę, że one wszystkie brzmią trochę jakbyśmy mieli doczynienia z wrogiem.
Dzieci są przeciwnikami. Ja mam rację, oni się mylą. Wiem lepiej. Oni są po prostu uparci. Muszę ich złamać. Jestem RODZICEM.

Tak właśnie. Kontrola.

I strach. Nie zapominajmy o strachu. Strachu, że nie jesteśmy efektywni. Strachu, że nasze dzieci będą rozpieszczone. Strachu, że nasi przyjaciele i bliscy, którzy myślą o nas, że jesteśmy tymi „modnymi” rodzicami spod znaku „łagodnej dyscypliny” będą śmiać się i kręcić głowami z krytyką. Albo gorzej,  że będą dawać nam rady w stylu „cóż, gdybyś to Ty bardziej rządziła, Twoje dzieci miałyby lepsze maniery”. Mnóstwo strachu w tym rodzicielstwie. O tak.

Widzicie,  nie uważam że musimy mieć tego rodzaju relacje z naszymi dziećmi, gdzie my rządzimy. Porozmawiajmy więc o innym podejściu i nie,  nie takim, które prowadzi do wejścia nam na głowę.

Zanim przejdę do sedna zaznaczę tylko, że nie jestem zwolenniczką pobłażania i wiem oraz przyjmuję do wiadomości, że naszą rolą jako rodziców jest uczyć odpowiedzialności, wartości, dobrych manier, bycia pomocnym, niezależnym, skutków działań itp itd.
Problem w tym, że tych rzeczy nie można dziecka „nauczyć”. Można zmusić dziecko żeby zrobiło jakąś rzecz. Ale taka nauka nie zostaje z dzieckiem na dłużej. Ponieważ dzieci nie uczą się na podstawie tego co mówimy.  Nie uczą się nawet na podstawie tego co robimy. Uczą się na podstawie tego jacy jesteśmy. I ciągle obserwują.
Dlatego zdecydowałam się na „modelowanie łaskawości”.
(…)
Co to znaczy?
To znaczy że pokazujesz, modelujesz dzieciom prawdziwy duch, intencję tego co chcesz by posiadły. Jeśli chcesz by były hojne,  bądź hojna. Jeśli chcesz by były pomocne, bądź pomocna. Jeśli chcesz by pomagały bez pytania,  pomagaj bez pytania. Jeśli chcesz by mówiły miękko,  Ty też tak mów. Jeśli chcesz by dziękowały, i Ty dziękuj. Zawsze bez ociągania, bo zakładam że nie chcesz ociągania u swoich dzieci. Chyba załapaliście ideę?

Tak, to naprawdę takie proste.

Przykład: ona specjalnie (albo tak się nam wydaje) wylewa szklankę mleka na stół, z którego kaskadą mleko rozlewa się na podłogę.
Logiczna konsekwencja: sprzątnięcie rozlanego mleka. Wręczasz ścierkę i zachęcasz do posprzątania. Ona odmawia, śmieje się lub ucieka. Więc na spokojnie odwołujesz się do faktów, tłumaczysz co się stanie, gdy mleko zostanie na podłodze (że brud, zarazki, że ślisko, że niebezpiecznie ) i oferujesz swoją pomoc. Przynosisz dwie ścierki i wręczając jej jedną mówisz „Potrzebuję pomocy w sprzątaniu. Tu jest Twoja szmatka a tu moja, zrobimy to razem”. Albo oferujesz  ograniczony wybór przynosząc wiaderko z wodą i mówisz „Trzeba posprzątać mleko. Wolisz wycierać mleko czy trzymać wiadro podczas gdy ja będę wycierać?”.
(Uwaga! Zaczyna się robić ciekawie. Nie przestawaj czytać!)
Ona znowu odmawia! Albo dalej się śmieje. Albo rzuca ścierką. Albo ucieka… Siedzisz więc (zapewne sfrustrowana) i myślisz „Ale przecież poprosiłam ją we właściwy sposób! Dałam ograniczony wybór! Zaoferowałam pomoc! Nie może wylewać mleka i nie spotkać się z żadnymi konsekwencjami. Mam ją przeczekać, zmusić żeby posprzątała? Jestem zupełnie spokojna, nie zdenerwowałam się. Robię wszystko co mówią eksperci i książki, ale ona mi nie pomaga. Co teraz?”
Powiem Wam co teraz: modeluj łaskawość. Posprzątaj. Powiedz łagodnie i z przekonaniem (musisz czuć to przekonanie,  to ważne), że jesteś szczęśliwa że tym razem możesz pomóc w sprzątaniu i że jesteś pewna ze następnym razem ona Ci pomoże (bo jesteś pewna, prawda?).
A jeśli następnym razem okaże się że byłas w błędzie i ona nie pomogła, nadal miej przekonanie że zrobi to następnym razem ( a brak pomocy zrzuć ma karb złego dnia w szkole, skoku rozwojowego, zabkowania czy popsutej zabawki wcześniej tego dnia).
Ucisz niespokojne głosy w Twojej głowie mówiące: „Jeśli posprzątam ona nigdy nie nauczy się odpowiedzialności”.  Ucisz urażony głosy w Twojej głowie mówiące:” Mam dość robienia wszystkiego za nią podczas gdy jest w stanie zrobić to sama”. Ucisz karne głosy w Twojej głowie mówiące :”Ona rozlała, to jej wina, ona sprząta”. Miej wiarę, że posprząta następnym razem. Ponieważ jednego z tych następnych razów ona to zrobi. Będzie jak Ty: Pomocna, Hojna, Altruistyczna.

Dałabym jeszcze jeden przykład, ale to działa na tej samej zasadzie bez względu na przykład. Znacie to wyrażenie: „Bądź zmianą, którą chcesz zobaczyć w świecie”. To jest ten styl rodzicielstwa.

Pewnie chcecie wiedzieć dlaczego warto?

Ujmę to najprościej jak to jest możliwe „JA tego nie zrobiłem”.

Każdy z nas spotkał się z tym zdaniem: czy to w szkole,  czy w domu. Rodzic,  nauczyciel lub inne dziecko prosi dzieci o pomoc w posprzątaniu czegoś a one odpowiadają „Nie zrobiliśmy tego”,  „To nie mój bałagan”,  „Ty to posprzątaj”,  „Nie pracowałem tam”.
Nie wiem jak dla Was ale dla mnie to zdanie jest jak dźwięk paznokci na tablicy. To kwintesencja tego jakie nie chce by moje dziecko było.
Chcę wychować dziecko, które będzie hojne,  altruistyczne, empatyczne.
Chcę, by moje dziecko było tym, które nie śmieje się, gdy koledze eksploduje eksperyment na zajęciach chemii, tylko idzie i pomaga sprzątać.
Jeśli chcę by była taką osobą sama muszę się taką stać. Pomagać bez ociągania. Akceptować ograniczenia innych emocjonalne i rozwojowe ogólne lub tylko chwilowe. Modelować łaskawość.
(…)
I tak, istnieją tematy nienegocjowalne, gdzie nie ma przestrzeni na modelowanie łaskawości. I tak, one wymagają innego zestawu strategii. Modelowanie łaskawości nie jest odpowiedzią na wszystko. Nie ma jednej „odpowiedzi” na każde zmaganie rodzicielskie. Wszystko „zależy”.
Są sytuacje, w których najlepsze będzie poczucie humoru, są takie gdzie sztywne trzymanie się ustalonych reguł jest najlepszym wyjściem, ale często to łaskawość rozwiąże sytuację.
Jeszcze raz, aby było to jasne – tu nie chodzi o to, aby chodzić za dzieckiem i sprzątać po nim. Tu chodzi o patrzenie na siebie jak na osobę chętną do niesienia tej extra pomocy, którą dzieci nauczą się nieść dalej.
Modelowanie łaskawości nie oznacza, że nie masz oczekiwań. Masz.  Powinnaś mieć. Tu chodzi o to co zrobić gdy te oczekiwania są niespełnione,  masz kolejne narzędzie w ręku, takie, które nie pochodzi ze strachu lub chęci kontroli.
Spróbuj tego,  tylko dziś, przez jeden dzień.
Zrób eksperyment. Myśl w takich trudnych momentach „Modeluję zachowania i wartości, które są dla mnie ważne. Wierzę, że nauczą się ich ode mnie”. I zobacz jak to działa na Ciebie,  na dzieci. Sprawdź jak Ci z tym podejściem.
I jak? Zachęceni do spróbowania?
Ja byłam. Spróbowałam. Zadziałało oswobadzająco.
I za autorką tekstu mówię, tu nie chodzi o porzucenie zasad, o brak wymagań. Tu chodzi o ten moment, w którym bardziej wartościowe dla naszych dzieci będzie zobaczyć nas w roli chętnego do pomocy, ciepłego i wrażliwego na ich chwilową słabość człowieka, niż zatwardziałą w zasadach osobę.
Przestałam być „do upadłego” konsekwentną.
Bo nie na tym polega rodzicielstwo ani  Pozytywna Dyscyplina.

W swoich dzieciach już obserwuję zmiany – Starszak chętnie SAM oferuje pomoc Młodszemu lub nam, gdy widzi, że tej pomocy potrzebujemy. Bez proszenia.

I to jest to!

Polecam.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email
Katarzyna Kasyk

Katarzyna Kasyk

6odpowiedz na "Jak i kiedy warto ODPUSZCZAĆ, czyli modelowanie łaskawości. Czyżby kolejna technika PD?"

  1. Bardzo dziękuję za ten tekst. Próbuje wydostać się właśnie z tej zatwardziałości w zasadach . To stawia mnie zawsze w roli żandarma – a nie chcę taką być dla moich bliskich, bo stąd już bardzo blisko do krzyku. Potraktuję to jako narzędzie do dalszej pracy nad sobą 🙂

  2. Ja sobie w takich sytuacjach mysle co zrobilabym gdyby mleko rozlal przez przypadek ktos dorosly, np. maz. Zwykle sobie pomagamy wiec wstalabym szybko od stolu, wziela scierke i starla rozlane mleko, dopytujac sie pewnie z troska, czy aby maz ubrania sobie nie pobrudzil… Staram sie byc taka sama w stosunku do dzieci (choc nie zawsze wychodzi).
    Czemu dla dzieci jestesmy tak bardzo wymagajacy?!

  3. Hmmmm…. chciałabym dojśc do takiego momentu zanim zaleje mnie furia. Trudna sztuka, ale spróbuję.

  4. To jest jak balsam na moje serce.

  5. Daje do myślenia skoro są takie efekty…

Zostaw wiadomość

Najnowsze wpisy

Kategorie

Kategorie

Podążaj za nami

Polecane produkty

Nie przegap porad i ciekawostek

We use cookies to personalise content and ads, to provide social media features and to analyse our traffic. We also share information about your use of our site with our social media, advertising and analytics partners. polityce prywatności
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

POLITYKA PRYWATNOŚCI DANYCH OSOBOWYCH SKLEPU I SERWISU

www.old.pozytywnadyscyplina.pl

Obowiązuje od: 23 lutego 2021 r.

§1 Tożsamość administratora danych

  1. Administratorem danych osobowych podawanych w trakcie korzystania ze Serwisu i Sklepu online prowadzonego pod nazwą old.pozytywnadyscyplina.pl jest Radosław Baranowski, NIP: 7742826124 oraz Joanna Baranowska, NIP: 5262531882, prowadzący działalność gospodarczą jako wspólnicy spółki cywilnej pod firmą: Wydawnictwo POZYTYWNA DYSCYPLINA J.R. Baranowscy s.c., adres:  ul. 11 listopada 28/22 03-436 Warszawa
  2. Dane przetwarzane są zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa; tj. Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej: RODO), ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych, a także ustawą z 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną.
 

§2 Stosowane definicje

  1. W niniejszej polityce stosuje się następujące definicje:
    1. Serwis/Sklep - serwis internetowy dostępny pod adresem old.pozytywnadyscyplina.pl za pośrednictwem którego Użytkownik może przeglądać zawartość Serwisu, Sklepu i jego podstron, kontaktować się z administratorem danych (formularz kontaktowy), składać zamówienia na Produkty i Towary (Sklep), zamówić informacje handlowe i marketingowe (Newsletter).
    2. Administrator danych osobowych - podmiot, który decyduje o celu i środkach przetwarzania danych, w niniejszej polityce rozumie się przez to: Radosława Baranowskiego, NIP: 7742826124 oraz Joannę Baranowską, NIP: 5262531882, prowadzących działalność gospodarczą jako wspólnicy spółki cywilnej pod firmą: Wydawnictwo POZYTYWNA DYSCYPLINA J.R. Baranowscy s.c., adres:  ul. 11 listopada 28/22, 03-436 Warszawa
    3. Użytkownik - osoba fizyczna, której dane dotyczą i która korzysta z usług dostępnych w Serwisie/Sklepie, w tym Kupujący.
    4. Dane osobowe - wszelkie informacje, które bez nadmiernego czasu i kosztu mogą doprowadzić do identyfikacji osoby fizycznej, w tym jej dane identyfikacyjne, adresowe i kontaktowe.
    5. Cookies - małe pliki, które są pobierane i przechowywane na komputerze lub innym urządzeniu Użytkownika, powiązanym z informacjami o sposobie użytkowania strony. Polityka cookies została opisana w §9 niniejszego dokumentu (tj. Polityka cookies).
 

§3 Cele przetwarzania danych osobowych

  1. Administrator danych osobowych przetwarza dane osobowe w następujących celach:
    1. wykonania umowy, której stroną jest osoba, której dane dotyczą lub do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, tj. na podstawie art. 6 ust. 1 lit b) RODO w celu złożenia i realizacji umowy, w tym zamówienia w sklepie online, realizacji przysługujących osobie praw związanych z realizacją zamówienia, w tym rękojmi i prawa do odstąpienia od umowy, jeśli przysługują,
    2. rejestracji i założenia konta w Sklepie, tj. na podstawie art. 6 ust. 1 lit b) RODO w celu korzystania z zakupionych produktów cyfrowych, w tym plików do pobrania lub na podstawie zgody, tj. art. 6 ust. 1 lit a) RODO, jeśli założenie konta w Sklepie nie jest częścią realizacji zamówienia,
    3. udokumentowania sprzedaży lub wykonania usługi, w tym wystawienia rachunku lub faktury dla osoby fizycznej, tj. na podstawie art. 6 ust. 1 lit c) RODO w celu wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze danych osobowych, w szczególności przepisów Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa,
    4. udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie poprzez formularz kontaktowy lub za pośrednictwem danych teleadresowych dostępnych na stronie Serwisu i Sklepu, na podstawie art. 6 ust. 1 lit b) RODO jeśli jest to niezbędne przed realizacją umowy i odbywa się na żądanie osoby, której dane dotyczą,
    5. marketingu własnych produktów i usług administratora danych drogą tradycyjną, na podstawie art. 6 ust. 1 lit f) RODO i odbywa się w prawnie usprawiedliwionym celu Administratora danych osobowych,
    6. wysłania informacji handlowych i marketingowych Administratora danych na adres e-mail podany przez Użytkownika w trakcie zapisu na newsletter, za zgodą osoby, której dane dotyczą na podstawie art. 6 1 lit a) RODO,
    7. administrowania i przechowywania komentarzy dodanych na stronach Serwisu przez Użytkowników, na podstawie art. 6 ust. 1 lit a) RODO, tj. zgody osoby, która dobrowolnie podaje swoje dane w tym celu,
    8. dochodzenia praw i roszczeń przez Administratora danych lub osobę, której dane dotyczą, na podstawie 6 ust. 1 lit f) RODO i odbywa się w prawnie usprawiedliwionym celu Administratora danych osobowych.
  2. Podanie danych osobowych jest niezbędne w celu realizacji umowy, w tym zamówienia w Sklepie, wystawienia rachunku luf faktury, dochodzenia roszczeń, a także udzielenia odpowiedzi na pytania.
  3. Podanie pozostałych danych jest dobrowolne, w szczególności w celu zapisania się na newsletter lub utworzenia konta w Sklepie, jeśli jego posiadanie nie jest związane bezpośrednio z realizacją zamó
  4. Brak podania wymaganych danych uniemożliwia realizację usług, w tym zamówienia i kontaktu ze strony Administratora danych osobowych.
  §4 Sposoby pozyskiwania danych 
  1. Dane osobowe Użytkownika gromadzone są bezpośrednio od osób, których dane dotyczą, tj. poprzez:
    1. wypełnienie formularza z danymi kontaktowymi podczas składania zapytania przez formularz kontaktowy na stronie,
    2. wypełnienie formularza zapisu na newsletter,
    3. wypełnienie formularza zamówienia w Sklepie,
    4. rejestracja konta w Sklepie,
    5. podanie danych do przygotowania i zawarcia umowy,
    6. bezpośredni kontakt z administratorem danych za pomocą danych teleadresowych dostępnych na stronie lub w formie tradycyjnej w miejscu prowadzenia działalności,
    7. dodanie komentarza na stronie Serwisu przez Użytkownika.

 

§5 Zakres przetwarzanych danych 
  1. Zakres przetwarzanych danych osobowych został ograniczony do minimum niezbędnego do świadczenia usług w zakresie:
    1. złożenia zapytania przez formularz kontaktowy lub za pomocą danych teleadresowych dostępnych na stronie: adres e-mail numer telefonu, adres poczty elektronicznej, imię, ewentualne inne dane podane dobrowolnie przez osobę, której dane dotyczą,
    2. dokonania zapisu na newsletter: imię, adres e-mail,
    3. złożenia zamówienia w sklepie online: imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, adres dostawy, ewentualnie adres punktu odbioru,
    4. rejestracji konta w Sklepie: imię i nazwisko, adres e-mail, hasło, login,
    5. wystawienia rachunku lub faktury: imię i nazwisko lub nazwa podmiotu, adres siedziby, NIP, inne dane do rozliczenia,
    6. zarządzania i przechowywania komentarzy dodanych na stronach Serwisu przez Użytkownika, tj. imię lub pseudonim oraz adres e-mail, który jest znany wyłącznie Administratorowi danych osobowych.

 

§6 Okres przetwarzania danych
  1. Dane osobowe są przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu, dla którego zostały zebrane, tj.:
    1. przez okres trwania zawartej umowy,
    2. przez okres niezbędny do udokumentowania wykonanej umowy lub usługi, w tym wystawienia rachunku lub faktury - 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku, na podstawie art. 112 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w związku z art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa.
    3. przez okres niezbędny do udzielenia odpowiedzi na pytanie zadane przez formularz kontaktowy lub drogą telefoniczną, ale nie dłużej niż przez 6 miesięcy, o ile osoba nie zdecyduje się złożyć zamówienia lub zawrzeć umowy z Administratorem danych osobowych,
    4. do czasu odwołania zgody, jeśli przetwarzanie danych opiera się na zgodzie osoby, której dane dotyczą.

 

§7 Odbiorcy danych 
  1. Dane osobowe Użytkownika mogą zostać powierzone innym podmiotom w celu wykonania usług na zlecenie administratora danych, w szczególności podmiotom w zakresie:
    1. hostingu strony www,
    2. serwisu i utrzymania systemów informatycznych, w których dane są przetwarzane, w tym w celu automatyzacji newslettera, wystawiania faktur, obsługi zamówień, etc.
    3. prowadzenia obsługi księgowej,
    4. kompletacji i wysyłki zamówień złożonych w Sklepie.
  2. Dane osobowe Użytkownika mogą zostać także udostępnione podmiotom wspierającym administratora danych, w tym podmiotom realizującym usługi kurierskie i pocztowe, a także obsługę płatności online.
  3. Dane osobowe Użytkownika nie są przekazywane do państw trzecich, ani organizacji międzynarodowych.
  §8 Prawa osób, których dane dotyczą 
  1. Osobie, której dane dotyczą przysługuje:
    1. prawo dostępu do treści danych i ich sprostowania,
    2. prawo do usunięcia danych, o ile nie obowiązują inne przepisy prawa, które zobowiązują administratora danych do archiwizacji danych przez określony czas,
    3. prawo do przenoszenia danych, o ile podstawą przetwarzania danych jest umowa lub zgoda osoby, której dane dotyczą, a przetwarzanie danych odbywa się w sposób automatyczny,
    4. prawo do wniesienia sprzeciwu na przetwarzanie danych w celach marketingu bezpośredniego, realizowanego przez administratora danych w ramach usprawiedliwionego interesu prawnego, a także ograniczenia przetwarzania,
    5. prawo do niepodlegania automatycznemu profilowaniu, jeśli administrator danych podejmowałby decyzje opierające się wyłącznie na automatycznym profilowaniu i niosące ze sobą skutki prawne dla osoby, której dane dotyczą lub podobnie na nią wpływały,
    6. prawo do kontroli przetwarzania danych i informacji na temat tego, kto jest administratorem danych, a także uzyskania informacji o celu, zakresie i sposobie przetwarzania danych, treści tych danych, źródle danych, a także sposobie udostępniania, w tym o odbiorcach lub kategoriach odbiorców danych,
    7. prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie, jeśli podstawą przetwarzania danych była zgoda osoby, której dane dotyczą. Odwołanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego na jej podstawie, przed jej cofnięciem,
    8. prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (PUODO), jeśli osoba uzna, że przetwarzanie jej danych jest niezgodne z aktualnie obowiązującymi przepisami w tym zakresie.
  2. W celu realizacji prawa do kontroli danych, dostępu do treści danych, ich poprawiania, a także innych praw, należy skontaktować się z administratorem danych.
  §9 Polityka cookies 
  1. Serwis i Sklep używa plików cookies, aby dostarczać usługi i funkcje dostosowane do preferencji i potrzeb Użytkowników, w szczególności pliki cookies pozwalają rozpoznać urządzenie Użytkownika i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb.
  2. Pliki cookies mogą mieć charakter tymczasowy, tj. są usuwane z chwilą zamknięcia przeglądarki lub trwały.
  3. Stałe pliki cookies są przechowywane także po zakończeniu korzystania ze stron Serwisu i Sklepu i służą do przechowywania informacji takich jak hasło czy login, co przyspiesza i ułatwia korzystanie ze stron, a także umożliwia zapamiętanie wybranych przez Użytkownika ustawień.
  4. Sklep wykorzystuje pliki cookies w następujących celach:
    1. dostosowania zawartości stron Serwisu i Sklepu do indywidualnych preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych (wyświetlanie dostosowane do potrzeb),
    2. dokonania analiz i statystyk, które dostarczą informacji, w jaki sposób Użytkownik Serwisu i Sklepu korzysta ze stron, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,
    3. utrzymanie sesji Użytkownika (po zalogowaniu), dzięki której Użytkownik nie musi na każdej podstronie ponownie wpisywać loginu i hasł
  5. Dane zawarte w cookies będą archiwizowane i wykorzystywane w celach analizy statystycznej i oceny globalnego ruchu użytkowników Serwisu i Sklepu.
  6. W celu analizy ruchu na stronie Serwisu i Sklepu, źródła ruchu, jak i optymalizacji działań marketingowych zainstalowaliśmy na stronie:
    1. Piksel Facebooka, który pozwala na zbieranie informacji na temat korzystania przez Użytkownika ze strony Serwisu i kierowanie do niego dedykowanych reklam w tym serwisie społecznościowym. Piksel Facebooka to narzędzie analityczne, które pomaga mierzyć skuteczność reklam na podstawie analizy działań podejmowanych przez Użytkowników w witrynie.
    2. Wtyczkę Facebooka „Lubię to”, dzięki czemu Użytkownik może przejść ze strony Serwisu do Fanpage’a Administratora danych osobowych, założonego w tym serwisie społecznościowym. Współadministratorem danych osobowych Użytkowników, którzy polubią Fanpage’a Administratora danych osobowych jest Facebook Ireland Limited 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour Dublin 2, Ireland. Tym Użytkownikom zaleca się jednoczesne zapoznanie z polityką prywatności Facebooka pod linkiem: https://www.facebook.com/policy
    3. Google Analytics jako narzędzie analityczne, które pozwala na analizę ruchu Użytkownika na stronie Serwisu i Sklepu oraz jego podstronach.
  7. Dane zawarte w cookies nie są łączone z przekazanymi przez Użytkownika danymi osobowymi.
  8. Klikając ”Zgadzam się/Akceptuję/Rozumiem” w okienku z informacją o cookies Użytkownik zgadza się na użycie cookies w wyżej wymienionych celach.
  9. Użytkownik może w każdej chwili skasować i/lub wyłączyć cookies w przeglądarce internetowej, z której korzysta podczas przeglądania stron Serwisu i Sklepu.
  10. Niektóre pliki cookies - tzw. cookies funkcjonalne mogą być niezbędne do prawidłowego działania stron Serwisu i Sklepu.
  11. Użytkownik może dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej (opcja „pomoc”), z której korzysta do przeglądania stron Serwisu i Sklepu.
  12. Ustawienia plików cookies mogą zostać zmienione w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu Użytkownika.
  13. Skasowanie lub wyłączenie plików cookies może spowodować trudności lub ograniczoną funkcjonalność niektórych części strony (dotyczy cookies funkcjonalnych).
  §10 Postanowienia końcowe
  1. Administrator danych zastrzega możliwość zmiany niniejszej polityki prywatności, szczególnie w sytuacji, gdy będą tego wymagały zastosowane rozwiązania techniczne, zmiany przepisów prawa w zakresie prywatności osób, których dane dotyczą lub inne, istotne zmiany wpływające na treść informacji przekazywanej Użytkownikom.
  2. W przypadku zmiany obowiązującej polityki prywatności, wprowadzone zostaną odpowiednie modyfikacje do powyższego zapisu, które będą obowiązywały od dnia ich opublikowania na stronie Serwisu/Sklepu.
Save settings
Cookies settings
X